top of page
Model města Luby / Schönbach  r. 1842

 

      Jmenuji se Josef Zelený a pocházím z Lubů v okrese Cheb (Schönbach bei Eger). Přestože nyní žiji mimo Luby, mám město se zdejším okolím velice rád pro jejich krásnou krajinu a historii. Zdejší široké území prodělalo v celém dvacátém století, ostatně jako velká část pohraničí, neuvěřitelnou proměnu. Nahlídneme-li například na staré katastrální mapy z roku 1840 (císařské otisky) lze sledovat velkou hustotu osídlení v místech, kde jsou dnes většinou parky nebo zahrady. Půdorys ulic a parcel však zůstává nezměněn. Pro porozumění dnešní podoby města je zapotřebí se seznámit s její minulostí. Jedna z možností, jak se přiblížit k takovému poznání, jsou počítačové 3D modely, které můžeme vyhotovit pomocí dobových map, fotografií a jiných druhů informací. Tento web bych chtěl postupně věnovat co nejširšímu podchycení této jedné malé krajiny a její proměně ve 20. století. Uvítám různorodé informace k danému tématu josefzeleny@seznam.cz . Děkuji. 

Rád bych upozornil na stránky, které věnuji pouze zámku v Horních Lubech.  https://horniluby3d.webnode.cz/

v roce 1842 v Lubském katastru i, katastru ii a katastru panství horní luby bylo :

Velký kostel Sv. Ondřeje (St. Andreas). Malý kostel Povýšení sv. Kříže (Kirche Kreuzerhöhung). Hřbitovní kaple panny Marie (Friedhofskapelle St.Maria). Špitál vedle hřbitovní kaple. Mariánský sloup. Kaplička na Chebské cestě. Přes 350 zděných a dřevěných

 domů, dřevěných chaloupek a přilehlých usedlostí. Velký mlýn v mlýnské ul., Vogelův mlýn v Potoční ul. a mlýn Teichmühle na Chebské ulici. Cihelna. Přádelna. Zámek a zámecký pivovar v Horních Lubech ( Ober Schönbach ). Město bylo bez výraznější vegetace a v jeho okolí byla obdělávaná pole, pastviny a soukromé lesy.



 

KONTAKT:

© 2018 JOSEF ZELENÝ. Proudly created with Wix.com

KONTAKTUJTE MĚ:

Success! Message received.

bottom of page